Novemberben és decemberben egy igen népszerű témával fogunk foglalkozni, ez pedig a hajlékonyság fejlesztése. Ez maga a kapu a komplexebb mozgások és erőgyakorlatok világába. Pl. egy terpeszemelés kézállásba sokkal egyszerűbb, ha a csípőd megfelelően hajlékony, de ugyanez elmondható akár akrobatikus elemről is (pl. kézen vagy fejen átfordulásról) vagy bármilyen más mozgásról. Sok példát tudnánk még felsorolni....
Az alapszabály: tudd, hogy mit miért csinálsz!
Sokan rengeteg időt töltenek el különféle nyújtássokkal, ennek ellenére az eredmények mégsem vagy nagyon lassan jönnek. Pedig egy jól felépített programmal napról-napra növelhető a hajlékonyságod. Az első lépés az, hogy megértsd és tudd, mit miért csinálsz. Ne csak azért csinálj valamit, mert a cimborád így tanulta vagy azt mondta. Azért meg főleg ne mert ezt láttad a youtube-on és a facebook-on.
Keress valakit aki ért a témához és tanulj tőle. Fontos, hogy az illető meg is tudja magyarázni számodra, hogy mit miért kell csinálnod. Mindig legyen egy mestered, akitől tanulhatsz! Mi is ezt tesszük, elmegyünk a legjobbakhoz és tőlük tanulunk, így a zsákutcák nagy részét el fogod kerülni.
A leggyakoribb hibák
Egy hajlékonyság fejlesztő program akkor igazán jó, ha bemelegítés nélkül bármely szituációban képes vagy birtokolni a már megszerzett mozgástartományt.
Íme a leggyakoribb hibák, amiket a hajlékonyság fejlesztésénél elkövethetsz:
- Nem mobilizálod - olajozod - az ízületeidet. Ez a legnagyobb hiba amit elkövethetsz! Később kifejtjük ezt is bővebben.
- Túlzásba viszed passzív nyújtást. Ezzel egyrészt teljesen kifárasztod az izmokat, amikben apró sérülések és hegek keletkeznek, és ezek hosszútávon limitálják a mozgástartományt. Másrészt a passzív nyújtás nem ad elegendő ingert az idegrendszernek. Harmadrészt nem garantálja hogy egy aktív mozgás közben ugyanaz a mozgástartomány a rendelkezésedre áll majd. Pl. lehet lehasalsz magad elé egy terpeszülésben, de nem biztos, hogy ugyanezt a terpeszülést meg tudod tartani akkor is ha csak a tenyereiden támaszkodsz.
- Túl kevés időt fordítasz a regenerációra.
- Túlzásba viszed edzést. A folyamatos izomláz is rontja a hajlékonyságod.
- Nem megfelelő módszert használsz a hajlékonyság növelésére.
Aktív és passzív hajlékonyság
Cikksorozatunkban bemutatjuk, hogy mi egyáltalán a hajlékonyság és milyen módszereket kell alkalmaznod a annak fejlesztésére. Abban fogunk segíteni, hogy megértsd mit miért és mikor kell csinálni. Ha tudod a miérteket, akkor sokkal közelebb kerülsz majd a céljaidhoz.
Kezdjük is rögtön az elején: Mit jelent a hajlékonyság?
A hajlékonyság azt jelenti, hogy képes vagy az ízületeidet külön-külön és együtt is, bármely szituációban – állva, ülve, aktívan és passzívan is stb. – a maximális mozgástartományában mozgatni.
Úgy is fogalmazhatunk, hogy a hajlékonyság egy adott ízület passzív és aktív mozgástartományainak összessége a testhelyzettől függetlenül. (Azt, hogy mi a passzív és az aktív még egy későbbi cikkben kifejtjük majd). Itt egy példa a hajlékonyságra: álló helyzetben képesnek kell lenned a csípő ízületben a combodat teljes mozgástartományban forgatni, távolítani, közelíteni, hajlítani és feszíteni, illetve végre kell tudod hajtani ezeknek a mozgásoknak kombinációját is (nézd a képet, ehhez nem elég csak passzívan nyújtani!)
A hajlékonyságodat meghatározza:
- Az ízületek mobilitása, olajozottsága - ez szuperfontos!
- Az ízületek formája és felszíne
- A szalagok, inak és az ízületi tok rugalmassága
- Az izmok hossza és ereje - ez a szuperfontos 2!
- Az érzelmek - Teszt: gondolj valami jóra és hajolj le zárt lábbal, majd ismételd meg úgy, hogy valami nagyon rosszra gondolsz.
A hajlékonyságod fejlesztését leginkább az idegrendszer manipulálásával tudod elérni.
Ennek oka magában az idegrendszer működésében keresendő. Az idegrendszer elsődleges célja, hogy túlélj, és ezért minden lehetséges módon megpróbál téged megvédeni. Az agyad a nap minden egyes mikro szekundumában azt vizsgálja, hogy a tested külső és a belső környezetét milyen veszélyek fenyegetik és szükség van-e bármilyen beavatkozásra, hogy ezeket elkerüld. Egy egyszerű példa, hogyan véd az agyad: amikor jön egy bicikli a járdán, akkor ösztönösen kitérsz előle, mert ha összeütközöl vele akkor lesérülhetsz. Az agynak ehhez a tevékenységéhez információra van szüksége, amit a leginkább a mozgásból és a különböző érzékszervekből (pl. szem, egyensúlyi rendszer) vesz fel.
A védekező mechanizmus a hajlékonyság esetén is fontos szerepet játszik. Az agyad csak akkor engedi egy adott mozgástartomány használatát, ha azt biztonságosnak ítéli meg. Amennyiben nem, úgy azonnal letiltja azt pl. az izomzat befeszítésével. Ez fog megvédeni egy esetleges sérüléstől. A célunk tehát az lesz, hogy az idegrendszer minél később avatkozzon be és minél biztonságosabbá tegyük számára az új mozgástartomány használatát.
Ehhez két fontos dologra lesz szükséged, amik egyben az első lépések a hajlékonyságod növelésének útján:
- Az ízületek mobilizálása - olajozása
- Az erő növelése abban a mozgástartományban, amire szükséged van.
Ezt fogjuk bővebben kifejteni egy hét múlva a következő cikkünkben. Addig is maradjatok velünk avagy stay tunded :)