A múltkori cikkünkben a fekvőtámasz lapocka pozíciójáról írtunk. A mai napon fókuszban a húzó mozdulatok.
A húzódzkodások esetén nagyon gyakran találkozunk a következő két problémával:
1.) Sokan nem tudják mellkashoz húzni a rudat
2.) A lapocka előrecsúszik és emelkedik a húzódzkodás közben
Az első eset még talán nem is lenne olyan nagy gond, de számos olyan gyakorlat van ahol nagyon is számít majd, hogy meddig tudod magad felhúzni. Ilyen például a muscle up is, ahol a mellkashoz húzás jelentősen megkönnyíti az átmenetet a húzás és a tolás között. Ez már csak azért is előny, mert ez a muscle up legnehezebb része. Szóval mi azt mondjuk, hogy ha már csinálod akkor csináld rendesen! :)
A második eset problémásabb, mert megnöveli a vállöv túlterhelésének és sérülésének kockázatát. Nagyon nem tesz jót, ha a lapockát előre húzód a húzó mozdulatok közben, ugyanis ilyenkor túlságosan megterheled a lapocka alatti izmot (subscapularis), ami sérülhet. Ez viszont baj, mivel elég lassan és nagy türelemmel lehet ezt a sérülést helyrehozni.
Pontosan ezek miatt szólunk most a húzó mozgásoknál javasolt lapocka pozícióról. A helyes pozícióval ugyanis egyrészt könnyebbé, másrészt biztonságosabbá tudod tenni a húzó munkát, arról nem is beszélve, hogy a megfelelő izomcsoportot fogod fejleszteni, nem valami egészen mást. Egy jól pozicionált lapocka kb. 4-6 cm-t is jelenthet, és sokaknak pont ennyi hiányzik a mellkas érintéséhez.
Ahhoz, hogy elkerüld később az alapok újra ismétlését érdemes már rögtön a legelején figyelni erre, így egy húzódzkodás progresszió esetén már az invertált evezésnél. A mai napon Attila ez utóbbin keresztül fogja bemutatni Nektek a részleteket.